PODO EXPERT

Nadchodzi czas urlopów, pedicure staje się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Podpowiedzmy klientkom w jaki sposób pielęgnować stopy przez cały rok aby były ich ozdobą nie tylko latem.

Aby móc odpowiednio zatroszczyć się o stopy należy najpierw poznać ich strukturę. Skóra stóp jest inna od tej na pozostałym obszarze ciała – jest grubsza, ma większą warstwę rogową, posiada dużą ilość gruczołów potowych. Nie ma natomiast gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Różnice te pomagają pełnić im swoją główną funkcję, jednak przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą powodować uczucie dyskomfortu.

Najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami skórnymi w okolicy stóp są odciski, czyli ogniska nagromadzonych komórek rogowych naskórka. Stanowią one reakcję obronną organizmu na tarcie lub ucisk spowodowany nierównomiernym obciążeniem stopy, noszeniem nieodpowiednio dobranego obuwia czy nadwagą. Najbardziej typowe są dwa rodzaje odcisków: modzele czyli miękkie odciski, które zwykle mają postać żółtych, plackowatych ognisk zgrubiałej, zrogowaciałej skóry o niewyraźnych granicach oraz nagniotki, czyli tzw. odciski twarde. Charakteryzują się twardym czopem rogowym utworzonym z zagęszczonych komórek rogowych. Czop ten budową przypomina stożek, skierowany ostrym wierzchołkiem w głąb skóry, który przy chodzeniu powoduje dotkliwy ból. Inną, częstą dolegliwością są pękające pięty. Skóra na piętach jest niemal dwa razy grubsza niż w innych partiach ciała, dlatego jeśli nie jest złuszczana i nawilżana, traci elastyczność. Może to prowadzić do nadmiernego rogowacenia i przesuszenia, a w konsekwencji do pękania skóry. Nie jest to problem wyłącznie estetyczny, ale także zdrowotny. Najczęściej pęknięte szczeliny sięgają zrogowaciałej części naskórka, jeśli jednak stają się głębsze, sięgają do skóry właściwej, stają się drogą dla zakażeń i wywołują dużą bolesność. Również nadmierna potliwość stóp jest uciążliwym i krępują- cym problem. Może stanowić objaw wielu chorób, najczęściej o podłożu endokrynologicznym, metabolicznym i neurologicznym. Może mieć także podłoże psychologiczno – emocjonalne.

Początkiem terapii podologicznej jest wywiad i ustalenie z jakim problemem mamy do czynienia. Po prawidłowym rozpoznaniu dobieramy rozwiązanie – zarówno preparaty do zabiegu, jak i sposób pielęgnacji domowej. Terapię warto rozpocząć od zastosowania środka złuszczającego zrogowaciały naskórek – Żelu zmiękczającego zrogowaciały naskórek, odciski i modzele, (miejscowo lub w przypadku rozległych hiperkeratoz – na całą warstwę podeszwową stóp). Wsparciem będą również specjalistyczne narzędzia do usuwania odcisków – takie jak skalpel, dłutko czy frezarki z odpowiednio wyprofilowanymi frezami. Istotnym elementem prawidłowej pielęgnacji są profesjonalne preparaty kosmetyczne. Rozszerzoną, kompleksową linię Bielenda Professional Podo Expert stanowią: Zmiękczające perełki do kąpieli stóp z mocznikiem, Wygładzający peeling do stóp z pumeksem, Maść na pękającą skórę stóp, Antyperspirant do stóp w kremie, Zmiękczający krem do stóp 20% mocznika + kwas salicylowy oraz 3w1 Eukaliptusowy lotion do stóp. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych składników pomogą one zadbać o stopy pod kątem odświeżenia, działania antybakteryjnego, wygładzenia, nawilżenia i regeneracji. Kosmetyki bazują na takich składnikach jak m.in.: mocznik. Występuje on naturalnie w ludzkim organizmie i jest jednym ze składników NMF (natural moisturuzing factor), który w niskich stężeniach (do 10%) ma właściwości regeneracyjne i nawilżające. Natomiast w wyż- szych stężeniach reguluje proces rogowacenia oraz ułatwia proces złuszczania. W preparatach wykorzystano również Lanolinę, Olej Kukui, Prawoślaz Lekarski, Alantoinę, Witaminę A i E, czy Olejki Eteryczne (m.in. Cyprysowy, Lawendowy, Miętowy). Warto przy tym stosować peelingi na bazie pumeksu, który skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, zostawiając gładką, przyjemną w dotyku skórę stóp.

W przypadku pielęgnacji stóp niezmiernie ważna jest profesjonalna pielęgnacja domowa. Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest profilaktyka, dlatego należy zwracać uwagę na podstawowe kwestie takie jak dobieranie wygodnego, przewiewnego obuwia, dbanie o higienę, dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych po kąpieli, delikatne złuszczanie i zmiękczanie zrogowaciałych miejsc, a także codzienne regularne nawilżanie bądź natłuszczanie skóry stóp. W celu wzmocnienia efektów przed i po zabiegu pedicure w gabinecie należy rekomendować klientkom stosowanie profesjonalnej pielęgnacji domowej. Świetnie sprawdzi się tutaj Anrtyperspirant do stóp w kremie (50ml) i Maść na pękającą skórę stóp (50g) Bielenda Professional dedykowane pielęgnacji domowej.

Dodaj komentarz

avatar
wpDiscuz